Finaliści edycji 2020


1. YUKAA

Gabriela Kundziewicz
Adrian Woronowicz


Duet YUKAA tworzą Gabriela Kundziewicz i Adrian Woronowicz. Ta pierwsza jest wokalistką i tekściarką, którą widziała większość festiwali piosenki artystycznej w kraju - takich jak „Pamiętajmy o Osieckiej”, czy PPA. Ten drugi jako perkusista współpracował m. in. z Cirą, a w zespole pełni rolę producenta.

YUKAA
YUKAA

1. YUKAA - Nie idę po więcej
2. YUKAA - Woda
3. YUKAA - Zaproś mnie
2. Seasonal

Maciej Sochoń


Maciej Sochoń, czyli Seasonal jest autorem dziesięciu albumów długogrających. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat nagrał ponad sto piosenek, które obiły się o najróżniejsze miejsca na świecie. Muzyka, którą tworzy trudno sklasyfikować gatunkowo. Na pewno jednak można ją zamknąć w sferze twórczości melancholijnej. Balansuje na granicy ambientu, rocka progresywnego, ale też folku czy indie rocka. Z biegiem czasu w jego twórczości odczuć można silną fascynację elektroniką, które w obecnym wydawnictwie jest nieodłączną częścią kompozycji.

Maciej jest autorem tekstów, oraz twórcą muzyki od A do Z. Wszystkie albumy zarejestrował oraz zmiksował samodzielnie w swoim domowym studio.


Seasonal
Seasonal
Seasonal

1. Seasonal - Ghostphotographer
2. Seasonal - Silent sacrifice
3. Seasonal - Thing in my veins
3. DORA

Dorota Semeniuk


Dorota Semeniuk - kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka
W 2012 roku założyła swój pierwszy zespół, który przez kolejne 2 lata współpracował z jedną z największych polskich agencji muzycznych w branży eventowej.
Rozpoczęta w 2016 roku współpraca z brytyjskiej agencji TRIPTIK Management, zaowocowała powstaniem pierwszej EP’ki, zatytułowanej Desire.


DORA
DORA
DORA

1. DORA - Desire Live
2. DORA - Desire
3. DORA - I dont wanna see you
4. DORA - Run
4. COMPLANE

Krzysiek Murawski – wokal i gitara
Jarek Pul – bas
Wojtek Sosiński – perkusja


Zespół COMPLANE istnieje od 2008 r., od początku wierny post grunge’owym korzeniom. Przez te wszystkie lata mieli przyjemność zagrać na wielu koncertach, m.in. w 2009 z legendarną grupą Budgie, odwiedzili Ciechan Festival, Rock May Festival, trzykrotnie Rock In Your Face (Ukraina), Unique Rock Festival i wiele innych świetnych miejsc. W 2012 r. ukazała się ich płyta „Other point of view”. Obecnie, po kilku latach nieco mniej intensywnej działalności i po zmianie kwartetu na trio pracują nad nowym materiałem, który będzie miał premierę w 2021 r.

COMPLANE
COMPLANE

1. COMPLANE - Like a rat
2. COMPLANE - Thats what I am
3. COMPLANE - U dont care
5. Faustyna Maciejczuk

Faustyna Maciejczuk – wokal i gitara


Faustyna Maciejczuk jest młodą osobą, która niemalże od zawsze poświęcała czas muzyce. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Białymstoku, w klasie skrzypiec i aktualnie zajmuję się naukowym aspektem muzyki kontynuując edukacje na Uniwersytecie Warszawskim. Zamiłowanie do muzyki i chęć realizowania się w niej, a także posiadane umiejętności pozwoliły Faustynie na udział w przedstawieniach wystawianych w Operze i Filharmonii Podlaskiej i wielu innych artystycznych przedsięwzięciach.
Jednak jej pasja i zamiłowanie sztuką najsilniej znajduje ujście we własnej twórczości.

Muzyczny debiut Faustyny miał miejsce na Sofar Sounds Warsaw w hangarze lotniskowym, gdzie spotkała się z bardzo dobrym odbiorem ze strony słuchaczy. I zdecydowanie dodało jej to skrzydeł. Artystka ceni sobie w muzyce przepływ emocji, od radości po melancholię, skupiając się na szczerości i czułości. Tymi wartościami Faustyna kieruje się w swojej codzienności i pragnie, aby dotarły one do jak największej ilości osób.


Faustyna Maciejczuk
Faustyna Maciejczuk

1. Faustyna Maciejczuk - Chwile
2. Faustyna Maciejczuk - Niemiłość
3. Faustyna Maciejczuk - Papierowe twarze
6. Red Emprez

Michał Franczak – kompozycja i instrumenty klawiszowe
Adam Bogusłowicz - wokal

Zespół w obecnym składzie istnieje od 2004 r. Red Emprez jest duetem, który gościł na wielu festiwalach - między innymi na polskim Castle Party oraz Tribalanga Festival, litewskim Kunigunda Lunaria, niemieckim Wave Gotik Treffen, czeskim Electro Prague Festival. Red Emprez wydało własnym sumptem trzy płyty – „Clubgirls and Poofs” (2005), „On the Leash” (2008)” oraz "Reborn" (2016). W 2020 roku zespół wydał singiel "The numbers" wraz z samodzielnie zrealizowanym teledyskiem, obecnie planują wydanie kolejnych numerów z nadchodzącego albumu.

W 2020 roku Michał Franczak został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rozwoju zespołu i poszerzenia strony wizualnej i internetowej twórczości Red Emprez. Numery z wydawnictw Red Emprez gościły na licznych składankach, jak na przykład płycie „Minimax” wydanej przez Program Trzeci Polskiego Radia, "Tribute to Depeche Mode", "The Best of polish synth" czy też "Tribute to Closterkeller".


Red Emprez
Red Emprez
Red Emprez
Red Emprez

1. Red Emprez - Cheerleaders
2. Red Emprez - Everything I love
3. Red Emprez - Monte carlo
7. Eryk Mroczko

Eryk Mroczko

Eryk Mroczko nigdy nie myślał, żeby zostać wokalistą - w wieku 13 lat zaczął grać na gitarze, a dzisiaj jemu samemu jest ciężko uwierzyć w to co się dzieje dookoła (a czasami nawet w to co robi). W wakacje 2020 roku wydał swoją pierwszą płytę - Rajza - która jest, jak sam mówi, muzyczną podróżą przez rozterki, myśli oraz marzenia młodego muzyka i jego otoczenia. Eryk jest wielkim miłośnikiem muzyki lat 70. i 80., elektronicznych brzmień progresywnego rocka oraz melodyjnego disco-popu, zaś Rajza jest wędrówką łączącą te wszystkie gatunki.

Dzisiaj, gitara nie jest jego jedynym instrumentem - na przód wysunął się wokal, jak również i inne instrumenty. W głębi serca zawsze jednak zostanie śpiewającym gitarzystą. Na jego pierwszej płycie zagrał na każdym instrumencie oraz sam wyprodukował cały album w domowym zaciszu. Nie zabrakło tam nowoczesnych brzmień syntezatorów, głębokich basów, jak i rockowych solówek.

Pomimo świeżej płyty, Eryk nie jest koncertowym debiutantem - ma za sobą kilkadziesiąt koncertów w różnych składach - pewnego razu, grając na basie, wystąpił także w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Plany na przyszłość?

Kilkadziesiąt utworów, które czekają na udostępnienie ich światu w niedalekiej przyszłości.


Eryk Mroczko
Eryk Mroczko
Eryk Mroczko

1. Eryk Mroczko - Houston
2. Eryk Mroczko - Pogłos
3. Eryk Mroczko - Rajza
8. YUOS

Julianna Urszula Olańska

Urodziła się w Białymstoku, tworzy w Paryżu. YUOS 18 maja wypuściła nowy singiel pt. Home. Już 1 czerwca będziecie mogli posłuchać całej EP pt. Colourblind, która łączy elektroniczne brzmienia z soulowym wokalem.

Home to tytuł nowego utworu Julianny Urszuli Olańskiej, czyli YUOS. Co o utworze mówi jego autorka? „To numer o rozstaniach i powrotach. O potrzebie znalezienia miejsca, w którym poczujemy się, jak w domu, a jednocześnie o ciągłym pędzie rozwoju i zmian. I o tym, jak trudno te dwie natury połączyć. Gdy pisałam Home, to był moment gdy musiałam podjąć ważne decyzje dotyczące mojej przyszłości, związków i zdrowia. Jak widać, muzyka była nieodłącznym elementem podczas podejmowania tych decyzji.” Numer wyprodukował Abel Diarra z Mirage Feeling. Klipem w lekko psychodelicznej stylistyce w klimacie Alicji w krainie czarów zajęło się Insane Film Studio z Białegostoku. „Teledysk oddaje to, że sztucznie kreowane życie zawsze kończy się tak samo. Nie da się udawać! Prędzej czy później wychodzi nasza prawdziwa natura. Taka, którą często pokazujemy tylko w swoich czterech ścianach.” – dodaje artystka.

EP Colourblind to owoc ostatnich lat muzycznej pracy YUOS. Kojące dźwięki pianina tworzą na niej harmonię z ulicznym bitem, a przejmujący wokal przekazuje wyjątkowe historie. Za teksty wszystkich utworów odpowiada wokalistka. Premiera wydawnictwa już 1 czerwca.

Julianna Urszula Olańska to urodzona w Białymstoku wokalistka, która swoją karierę muzyczną rozwijała między innymi w Paryżu. Pracuje jako Head of logistics dla marki Swissbeatbox, największej na świecie platformy zrzeszającej beatboxerów. W swojej autorskiej muzyce stawia przede wszystkim na szczere emocje. Dźwiękami i słowami opowiada historie pisane przez los jej i ludziom, których spotyka na swojej drodze.


YUOS
YUOS

1. YUOS - Bez Farby
2. YUOS - Me.You.Us
3. YUOS - Show me the way
4. YUOS
9. Funkasanki

Anka Kaptór
Przemek Starachowski

Funkasanki nieco ekscentryczna dwójka grająca downtempo. Niepoprawni marzyciele, samozwańczy tancerze, pełni dystansu do siebie wierzą niczym Blues Brothers w muzyczną misję. W piosenkach poruszają tematy relacji, szacunku i miłości, ubierając wszystko w prostą i szczerą formę. Na energetycznych koncertach przełamują obraz typowych duetów elektronicznych łącząc sample z wiodącym wokalem, syntezatorami, perkusją i swoim znakiem rozpoznawczym - Funkasanki wyszeptanym pomiędzy utworami. 30 września pod szyldem netlabelu My Name Is New wytwórni Kayax ukazała się druga płyta zespołu Last Call, którą promuje singiel Know My Name.

Funkasanki
Funkasanki
Funkasanki

1. Funkasanki - Do You Remember
2. Funkasanki - How To Fly
3. Funkasanki - Know My Name
10. Feral Atom

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom to solowy projekt muzyczny z pogranicza dream popu i alternatywy, z domieszką muzyki elektronicznej. Aleksandra Beręsewicz, zafascynowana gitarą już od najmłodszych lat pielęgnowała umiejętności grania na instrumencie i uczyła się ulubionych utworów. Inspiracje, które zmotywowały ją do rozpoczęcia własnej przygody muzycznej to artyści tacy jak St Vincent, Chelsea Wolfe, The 1975, Tame Impala, Fleet Foxes i wiele innych. Nagrywa w swoim domowym studio, jak również zajmuje się miksem i masteringiem swoich utworów.

Feral Atom
Feral Atom
Feral Atom

1. Feral Atom - Czas
2. Feral Atom - Love
3. Feral Atom - Never Saw You Again
11. Deep Doze

Aleksandra (Oleńka) Czarniecka
Franciszek Jackowski

Deep Doze jest duetem, w którego skład wchodzą Franciszek Jackowski (ur.2004r.) - producent muzyczny oraz Aleksandra (Oleńka) Czarniecka (ur.2000r.) - wokalistka, autorka tekstów oraz artystka - graficzka.
Wspólnie tworzą projekt w którym elektroniczne brzmienia nabierają emocjonalnej głębi za sprawą warstwy wokalnej.


Deep Doze
Deep Doze

1. Deep Doze - Adult Sabotage
2. Deep Doze - Sending Love
12. Mgły

Ewa Wyszyńska (wokal)
Ada Wyszyńska (chórki)
Piotr Grudziński (gitara)
Wojciech Seńko (instrumenty klawiszowe)
Bartosz Mielczarek (bas)
Rafał Olewnicki (perkusja) – na granicy frontów, na granicy dźwięków.

Mgły są tajemnicą, Mgły są melancholią.

Z jednej strony zawieszone nad ziemią, z drugiej czasem tuż pod niebem.

Zespół powstał w 2014 w Warszawie z inicjatywy białostoczanki Ewy Wyszyńskiej i Piotra Grudzińskiego, którzy następnie zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionych muzyków.

24/04/2020, światło dzienne ujrzał pierwszy album Mgieł “Samotna podróż do Arkadii”, który oscyluje na granicy stylów, między dream popem, indie rockiem, a szeroko pojętym rockiem alternatywnym. Można znaleźć na nim garść nieodłącznie kojarzącej się z zespołem melancholii, nieco psychodelicznego klimatu i dużo przestrzeni.

Członkowie grupy wywodzą się z różnych stylistyk, ale łączy ich fascynacja dźwiękami pełnymi tajemnic. Niejednoznaczne są również teksty wokalistki Ewy Wyszyńskiej, opowiadające często o tęsknocie za czymś nieznanym.

W 2017 r. zespół opublikował swój pierwszy teledysk do utworu “Czekam na lato”. Kilka miesięcy później ukazał się drugi klip do utworu “Bałtyk”.

Bałtyk z powodzeniem zadebiutował na Liście Przebojów Radia Rzeszów (1 miejsce), a potem zagościł na liście TOP 20 Radia Plus Gryfice (zostal przebojem roku 2018) i kultowej Liście Programu Trzeciego Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona.

W 2018 r. Mgły zasiliły szeregi My Name Is New czyli projektu stworzonego przez wytwórnię Kayax, mającego na celu promowanie młodych artystów. Utwory “Rzeka” i “Nie Mam Czasu” znalazły się na playliście MNIN.

W tym samym roku zespół zaangażował się w kampanię społeczną “Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV”. Muzycy wystąpili w spocie wyreżyserowanym przez Michała Tylkę u boku Grażyny Wolszczak i Mateusza Grydlika. W tle zabrzmiał pierwszy singiel zespołu “Czekam na lato”.

W 2019 r. grupa zaczęła koncertować z materiałem, który ukaże się na pierwszym albumie. Mgliste dźwięki zabrzmiały m.in. na Fest Festival 2019 w Chorzowie, na festiwalu Naturalnie Mazury Festiwal w Węgorzewie i w Starym Maneżu w Gdańsku (support Darii Zawiałow).

Na początku 2020 roku grupa była nominowana do nagrody Polskiego Radia Białystok “Niebieski Mikrofon”. W ramach tego plebiscytu wzięła udział w koncercie laureatów - transmitowanym na żywo na antenie radia i relacji internetowej.

3 kwietnia 2020 roku zespół zaprezentował klip do “Smutnej piosenki”, który powstał w Rzymie. Singiel zwiastował nadchodzącą premierę debiutanckiego albumu. Utwór wszedł do zestawienia podstawowego Listy Programu Trzeciego Marka Niedźwieckiego, triumfował na Liście Przebojów TOP 30 Radia Plus Gryfice, znalazł się także na playliście Spotify – „New Music Friday Polska”.

24 kwietnia 2020 roku zespół zaprezentował swój pierwszy album “Samotna podróż do Arkadii”. W dniu premiery utwór „Cisza nocna” trafił na playlisty Spotify „New Music Friday Polska”, a następnie „Zacisze”.

Materiał z debiutanckiego krążka zespół zaprezentował m.in. podczas festiwali: Wschód Kultury (koncert Kobiety Wschodu), Białystok New Pop Festival czy koncertu radiowego w Polskim Radiu Białystok.

W lipcu 2020 roku, zespół rozpoczął akcję "Wy i Mgły - Interaktywna Kompozycja", która była eksperymentem muzycznym mającym na celu stworzenie trzech utworów w okresie trzech miesięcy, przy realnym udziale fanów (projekt w ramach programu „Kultura w sieci” MKiDN).

Inicjatorem projektu był gitarzysta i kierownik muzyczny zespołu – Piotr Grudziński.

Na oczach fanów, zarysy utworów, zmieniały się w zamknięte, wielowarstwowe aranżacje. Na najważniejsze zmiany w strukturze piosenek (bit, instrument towarzyszący, tematykę tekstu), wpływ mieli uczestnicy zabawy, głosując w przygotowanych przez zespół ankietach.

Wszystkie stworzone wspólnie utwory, znalazły się na zespołowym kanale Youtube.


Mgły
Mgły
Mgły

1. Mgły - Jest taki świat
2. Mgły - Nocny lot w nieznane
3. Mgły - Ta sama krew
13. KREHA

Maciej Pieńczak - gitara elektryczna
Maciej Snitkowski - gitara basowa
Grzegorz Anuszkiewicz – perkusja
Hubert Buharewicz – saksofon
Mateusz Wasilewski – wokal
Krystian Sulkiewicz – klawisze
Krzysztof Szubzda – teksty

KREHA powstała jesienią 2016 roku. Jednym z jego założycieli i autorem tekstów jest znany białostocki satyryk, felietonista i scenarzysta Krzysztof Szubzda. Zawsze chciał założyć kapelę punkową, która zniszczy system i tak powstała KREHA (systemu może nie zniszczyła, a i muzyka nieraz zbacza ze stylistyki stricte punkowej, ale najważniejsze, że skład, który dzięki tej inicjatywie powstał, przerodził się w regularny zespół). Jego teksty w połączeniu z postpunkowo/rockowo stylistyką KREHY stanowią bardzo ciekawą mieszankę (czasami używamy określenia “punky-funky”).

Nasz pierwszy koncert zagraliśmy w kwietniu 2017 r. w białostockim Gwincie na “Kultowej Akaderze”. Później były koncerty w ramach Medykaliów, festiwalu “Muzyka bez zastrzeżeń” (Hajnówka), autorski koncert w klubie FAMA, Rockowania, Basowiszcza i wiele innych ciekawych okoliczności muzycznych.

W 2020 roku nagraliśmy debiutancką płytę pt. “Pierwsza gratis”.

KREHA
KREHA
KREHA

1. KREHA - Szepty
2. KREHA - Maszcilos
3. KREHA - Dług
4. KREHA - TV Śniadaniowa
14. DOTS

Ewelina Szoda - wokal i teksty
Patryk Kowalewski – gitara
Mikołaj Szczygieł – syntezator i sample
Jasiek Kulik – perkusja
Marcin Dąbrowski - bas

DOTS to młoda, białostocka formacja, laureat ubiegłorocznej nagrody publiczności „Niebieski Mikrofon 2019”. Muzycy nie boją się przełamywania stereotypów, czy eksperymentów gatunkowych, a ich muzykę można najłatwiej określić jako połączenie pogranicza klimatycznego alt rocka z muzyką elektroniczną. Twórczość Dots to mieszanka gatunków charakteryzująca się przestrzennym i nieoczywistym brzmieniem instrumentów, malującymi obraz, który w połączeniu ze szczerymi tekstami wciąga i zaskakuje. Obecnie zespół kończy prace nad swoją drugą płytą, której premiera już wkrótce.

DOTS
DOTS
DOTS

1. DOTS - 4 rzęsy
2. DOTS - miau
3. DOTS - nie idź
15. WOLSKA

Kasia Garłukiewicz-Szubzda

WOLSKA - to jednoosobowy projekt Kasi Garłukiewicz-Szubzdy, powstały głównie do wyżywania się kompozytorsko-aranżacyjnego. Powstał wiosną 2020 r. Na koncie ma teledysk do protest-songu o smogu ("SMOGSONG") oraz teledysk do piosenki Krzysztofa Szubzdy i Uli Kisiel-Pańko "Jesteś cudem". W projekcie tym chodzi głównie o wolność w używaniu środków wyrazu, zabawę i eksperyment, dlatego nie ma tu miejsca na jeden wyraźny gatunek muzyczny. WOLSKA to również wolność wokalna, szukanie wokalnych harmonii oraz wszystkiego, co pomaga w utrzymaniu jako takiego zdrowia psychicznego w tym przedziwnym teraz świecie.

WOLSKA
WOLSKA

1. WOLSKA - Dodo
2. WOLSKA - Ptasia piosenka
3. WOLSKA - W akwarium
16. CIRA

Michał Ciruk - solista + dj/wokalistka/instrumentalista

CIRA - raper, twórca rysunków i obrazów, poeta. Współtwórca zespołów: Panorama, Paru Faktów i Fama Familia, prowadzi także solową działalność artystyczną. W jego dotychczasowym dorobku znaj dują się m.in. albumy: Zapracowany, Obibok, Plastikowy Kosmos, Głodni z Natury, Niewidzialny Celebryta oraz Pocztówki z miasta B. (I i II część), zawierające utwory ukazujące charakterystyczne miejsca Białegostoku, przywołujące znane postaci oraz fragmenty historii tego miasta. W 2020 roku ukazał się jego debiutancki tom poetycki Noceany I Popapranki.

CIRA
CIRA
CIRA
CIRA

1. CIRA - Państwo B. (Andrzejek)
2. CIRA - Po tej i po tamtej stronie
3. CIRA - Wizytowka miasta (gość Winnica)
4. CIRA - Zabiliśmy świat
17. GODZINA 12

Sylwia Joanna Barańska – wokal
Jacek Bartnicki - gitara elektryczna
Krzysztof Matosek – bas
Radosław Krahel – perkusja

GODZINA 12 - Formacja powstała w listopadzie 2012 w Białymstoku, w składzie: Magdalena Dębowska (wokal), Jacek Bartnicki (gitara), Krzysztof Matosek (bas), Thomas Jaskulski (perkusja). Formacja zagrała kilka lokalnych koncertów, po czym w grudniu 2014 roku, na wskutek braku "odpowiedniego składu" zawiesiła działalność. W styczniu 2017 r. następuje reaktywacja zespołu. W składzie pojawia się wokalistka Sylwia Joanna Barańska, która rozbudza ogień i nadzieje na dalsze funkcjonowanie. Następuje też zmiana perkusisty. Kapelę opuszcza Tomek, a perkusję przejmuje Radek Krahel. Do GODZINY 12 dołącza także drugi gitarzysta Grzesiek Czesławiak. Zespół GODZINA 12 startuje od nowa i zaczyna koncertować w okolicznych klubach. W sierpniu 2020 roku zespół bierze udział w imprezie Rockowania 2020 (wojewódzki przegląd zespołów amatorskich), organizowanej przez Podlaski Instytut Kultury. W ramach cyklu koncertów, formacja gra występy kolejno w Białymstoku, Zambrowie oraz ponownie w Białymstoku - na finale. GODZINA 12 zostaje doceniona przez jury i zdobywa główną nagrodę oraz wyróżnienie Radia Białystok z zaproszeniem na koncert Live w studio Rembrandt. Zespół pracuje także nad autorskim materiałem, nagrywając kolejne piosenki, które są wypuszczane jako single.

GODZINA 12 to muzyczne nawiązanie do tradycji rocka lat 70 i 80 tych w połączeniu z nowoczesnym rockowym brzmieniem.

GODZINA 12
GODZINA 12

1. GODZINA 12 - Niebezpieczna Gra
2. GODZINA 12 - Południe