NIEBIESKI MIKROFON


POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK

2024




Niebieski Mikrofon - zaczynamy głosowanie na laureata Nagrody Słuchaczy

Dziesiątkę finalistów już mamy, teraz czas na głosowanie na coś, co było najlepsze w podlaskiej muzyce w minionym roku. Wykonawca, który w internetowym plebiscycie zbierze najwięcej głosów, otrzyma Nagrodę Słuchaczy Polskiego Radia Białystok.

Swój głos - tylko jeden na jednego wykonawcę - będzie można oddać za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na naszym profilu na Facebooku.

Po zalogowaniu się na Facebooku wystarczy wejść na profil Radia Białystok, wybrać swojego faworyta i kliknąć w odpowiednim miejscu. Pamiętajcie jednak, że głosować można tylko raz, więc dobrze trzeba się zastanowić. W wyborze powinny pomóc informacje o artystach, które zamieściliśmy poniżej. Znajdziecie tam krótkie opisy twórców, zdjęcia oraz kilka utworów.

Głosować będzie można do 2 marca, do godz. 12, potem aplikacja przestanie działać, a wyniki poznamy dopiero podczas Wielkiego Finału, 16 marca.

A jest w kim wybierać, bo mamy tu solistów, duety i zespoły, debiutantów i artystów z dorobkiem, sześć śpiewających pań i czterech mężczyzn, mamy pop, rock, rap.

Niestety, miejsc w finale było tylko dziesięć i z żalem musieliśmy odrzucić wykonawców, którym niewiele do finału zabrakło, ale wszystkich, którzy wysyłając zgłoszenie wzięli udział w naszej muzycznej zabawie, serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia na artystycznej drodze. I pamiętajcie, że następny Niebieski Mikrofon już za niecały rok!

1. Ania Karolska

Ania Karolska - wokal
Kamil Barański - instrumenty klawiszowe
Dobrosław Jabłoński - gitara
Marcin Majcherek - gitara basowa
Błażej Gawliński - perkusja

Wokalistka, autorka tekstów i współautorka muzyki. Urodzona w Białymstoku, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego i Wydziału Prawa UwB. Uczęszczała do Szkoły Estradowej im. Anny German prowadzonej przez Helenę Mieszkuniec. W latach 90. rozpoczynała drogę muzyczną na Warsztatach Jazzowych w Puławach, współprowadziła program „Co jest grane?” na Polsacie, występując na wielu ogólnopolskich festiwalach oraz w muzycznych produkcjach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. 29 września 2024 roku zadebiutowała z albumem „W DRODZE”, który jest zapisem jej osobistej podróży do samoświadomości i akceptacji siebie. Płyta ta to zbiór utworów pełnych autentyczności, emocji i refleksji nad kobiecością, miłością do siebie i własnym rozwojem. Odpowiada za muzyczne oprawy projektów Małgorzaty Ohme (Projekt Dobrego Życia, Podcast NołMakeUp i Kafka’15) oraz Ogólnopolskich Warsztatów dla Kobiet Fundacji Wysoka Świadomość „Siła jest kobietą”. Współpracowała m.in. z Tomkiem Busławskim, Anią Szarmach, Pauliną Przybysz, Kamilem Barańskim, Robertem Lutym. Z wykształcenia prawnik, z zawodu dyrektor ds. personalnych, z zamiłowania business/vocal coach, mama Marysi i Jasia. Od ponad 18 lat związana zawodowo z międzynarodowymi korporacjami, w których tworzy kultury organizacyjne oparte na wartościach i postawach przywódczych, różnorodności, inkluzywnym języku i pasji do rozwoju.

Ania Karolska

1. Ania Karolska - Noł make up
2. Ania Karolska - Dobre Niebo
3. Ania Karolska - PrzebudzONE
2. Deluzja

Patrycja Kuprjanowicz - wokal, gitara, pianino
Paweł Czaban - produkcja muzyczna, perkusja

Deluzja to Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban. Założona w sierpniu 2023 roku Deluzja szybko zyskała zainteresowanie na lokalnej, białostockiej scenie muzycznej, przyciągając pod scenę wielu młodych fanów. Ich muzyka, choć zakorzeniona w alternatywie, nie boi się eksperymentów i czerpania z różnorodnych gatunków, co tworzy unikalne i rozpoznawalne brzmienie zespołu. "Projekcje" to dopiero początek muzycznej podróży Deluzji. Duet planuje wydanie debiutanckiego albumu, a także występy na większych scenach, dzieląc się swoją pasją i unikalnym brzmieniem z jeszcze szerszą publicznością. Drugim singlem zespołu był “Dom Fikcji” we współpracy z Ukeboy’em. W sierpniu 2024 roku dalszym efektem tej kooperacji była ich wspólna trasa koncertowa po Polsce, która okazała się dużym sukcesem. Utwory Deluzji były grane w renomowanych rozgłośniach radiowych takich jak Radio Nowy Świat, czy Radio 357.

Deluzja

1. Deluzja - Dom Fikcji
2. Deluzja - Dystrykt Chaosu
3. Deluzja - Projekcje
3. Isaac Goldenberg

Karol Jaskółka - gitara, teksty
Kacper Żmuda - wokal
Patryk Zajkowski - instrumenty klawiszowe
Krystian Trzaska - perkusja
Bartosz Dolinkiewicz - bas
Cezary Boryszewski - gitara

Isaac Goldenberg to łomżyńska grupa założona w 2023 roku z inicjatywy Karola Jaskółki. Po wielu miesiącach prób w garażu zespół zadebiutował swoją debiutancką płytą - ZIMY EP, którą wydał w maju 2024 roku. Formacja ma na swoim koncie znaczące sukcesy - wygraną w przeglądzie zespołów rockowych ŁOMOT i zajęcie I miejsca w Rockowaniach 2024r. Muzyka grupy jest połączeniem różnych gatunków - od alternatywnego rocka, poprzez post punk, coldwave i shoegaze. Twórczość zespołu jest przepełniona jest niepokojem, który stale towarzyszy współczesnemu człowiekowi. Obecnie zespół pracuje nad nowym wydawnictwem, które ukaże się w 2025 roku.

Isaac Goldenberg

1. Isaac Goldenberg - Ego
2. Isaac Goldenberg - Boję się
3. Isaac Goldenberg - O północy
4. Jarmo

Jarmo - Michał Jarmoszuk – wokal, teksty, kompozycje
Marek Kubik - klawisze, elektronika
Patryk Kowalewski - gitary
Mateusz Kaczyński - bas
Pavel Mamonau - perkusja

Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk rok 2024 skończył nagraniami do kolejnego, czwartego, długogrającego materiału. Oto, jak opowiada o minionym roku:

„Przez ten czas zajmowałem się głównie koordynacją i tworzeniem muzyki na nowy album. Jak zwykle producentem muzycznym jest Marek Kubik. W międzyczasie skomponowałem muzykę do spektaklu w Teatrze Dramatycznym im. Bogusławskiego w Kaliszu pt. „Dzikie Łabędzie” , który miał swoją prapremierę 07.12.2024. oraz zajmuj się pisaniem libretta do spektaklu baletowego po części z muzyką mojego autorstwa. Do nowej płyty Jarmo przygotowuję cztery videoklipy, które fabularnie będą ze sobą połączone. Połowę mam już za sobą i niebawem będę je promował. Nowy materiał będzie stylistycznie zróżnicowany i bardzo ambitny. Jeden z singli o roboczym tytule „Puszcza” zagości w 2025 r. na składance „Podlasie pod Powierzchnią”, której organizatorem i artystycznym opiekunem jest Andrzej Bajguz. Osiągnięcia: Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego, Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku, 26.07.2024 - finał Festiwalu Połczyn Fest, 22.09.2024 - finał Festiwalu Źródła Dźwięku, finalistów wybierali: Katarzyna Groniec, Maja Kleszcz i Janusz Radek.”

Jarmo

1. Jarmo - Crash
2. Jarmo - Na psie
3. Jarmo - Quality
5. Julianna Olańska

Julianna Olańska
zespół muzyczny: Konrad Załęski, Marek Wieremiejewicz, Maciej Samluk, Kamil Kukla

Julianna Olańska, ukrywająca się w social mediach za pseudonimem YUOS, to artystka, której twórczość jest bezkompromisowym połączeniem wielu skrajności. W swoich utworach odważnie opisuje własne zmagania z wewnętrznymi demonami, wykorzystując taneczną muzykę pop jako narzędzie do przełamywania tabu. W 2024 roku Julianna Olańska zaskoczyła swoich słuchaczy wydając aż 5 singli, wśród których znalazł się uwielbiany przez wielu utwór “Warstwy” w zupełnie nowej odsłonie. Najnowsze single “BFF”, “Tańcz”, czy też “A może tak, może nie” podbijają serca również za sprawą wizualnego dopełnienia muzyki w teledyskach. Artystka nie zwalnia tempa i już w styczniu ukaże się jej kolejny singiel. W ostatnim czasie Julianna Olańska połączyła siły z cenionym producentem muzycznym - Sir Michem, a owocem tej współpracy będzie EPka, która pojawi się już niebawem i zawierać będzie nie tylko piosenki, które już można słuchać w serwisach streamingowych, ale również niespodziewane nowości. Julianna jest półfinalistką programu "The Voice of Poland" w 2022 roku oraz finalistką ostatniej edycji Niebieskiego Mikrofonu i laureatką Nagrody Specjalnej za najlepszy występ w finale.


1. Julianna Olańska - A może tak, może nie
2. Julianna Olańska - BFF
3. Julianna Olańska - Virgin
6. Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

Julita Kaczyńska
Marcin Fabiszewski

Fabisz może pochwalić się współautorstwem utworu, który w 2012 roku zdobył cztery statuetki TopTrendy i był najczęściej granym kawałkiem w Polsce. Jego autorskie utwory osiągały setki tysięcy wyświetleń na początku ery YouTube’a, budując jego pozycję jako artysty tworzącego unikalne i emocjonalne treści.
Julita, śpiewająca od dziecka, wnosi swoją wyjątkową energię i wokal. Z muzyką związana jest od dziecka. Jest uczestniczką 12. edycji „The Voice of Poland” oraz „Szansy na sukces” (odcinek z Dodą). Otrzymała stypendium artystyczne Marszalka Województwa Podlaskiego. Zdobyła 3. miejsce z własną piosenką „Hitem na scenę” w Ostrołęce. Ich wspólny utwór „Tylko Słowo” jest dowodem na to, że razem tworzą coś wyjątkowego, a ich muzyczna podróż dopiero się zaczyna.

Julita Kaczyńska, Marcin Fabiszewski

1. Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski - Płuca
2. Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski - Droga
7. Justyna Rainko

Justyna Rainko - fortepian, klawisze, bas, perkusjonalia

Z podlaską sceną muzyczną związana od dość długiego czasu. Wygrała jeden z ważniejszych festiwali w naszym regionie, czyli Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w 2022 roku. Oto, jak siebie przedstawia:

„To w Białymstoku stawiałam swoje pierwsze kroki w muzycznym świecie, najpierw w szkole muzycznej, później jako nastolatka założyłam swój zespół, gdzie powstawały autorskie kompozycje, następnie jako uczennica studium wokalno-aktorskiego zrozumiałam, jaką artystyczną ścieżkę powinnam obrać i dzięki dobremu przygotowaniu, jakie zapewniła mi wspomniana szkoła, dostałam się na Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyłam studia licencjackie, na specjalności wokalistyka jazzowa. Teraz kończę studia magisterskie na tej samej uczelni, na specjalności wokalistyka estradowa pod czujnym okiem Mietka Szcześniaka. W 2024 roku otrzymałam stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku. Umożliwiło mi to wydanie minialbumu, który nosi tytuł "Raingirl". Można na nim znaleźć 4 autorskie kompozycje, w których jestem odpowiedzialna zarówno za słowa jak i za muzykę. Teksty są bardzo osobiste, każdy z nich jest moimi własnymi przeżyciami, album osadzony jest w soulowej, melancholijnej estetyce. Jest to mój pierwszy album i bardzo chciałabym zaprezentować go szerszej publiczności, a moim ogromnym marzeniem jest zagrać ten autorski materiał na żywo.”

Justyna Rainko

1. Justyna Rainko - Pod rękę
2. Justyna Rainko - Zachód
3. Justyna Rainko - Szpony
8. MAXIM

Piotr Maksim (Maxim)

Piotr Maksim (Maxim) – raper, dziennikarz muzyczny, edukator, wydawca. Autor siedmiu solowych płyt studyjnych, współtwórca projektu Bahato, frontman zespołu SamoHa. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Zeus, Chada, Bezczel, Bonson, Swada, Niczos, Katarzyna Garłukiewicz. Zagrał kilkadziesiąt koncertów na terenie Polski oraz za jej granicami. Zafascynowany amerykańskim rapem, swoją przygodę na scenie zaczynał od bitew freestyle’owych, niejednokrotnie je wygrywając. Organizator rozmaitych eventów na rzecz promocji białostockiego hip hopu. Trzykrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku, współpracował też m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Założyciel marki maxymalnie, którą rozwija nieustannie od ponad 12 lat. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczno-językowe, współpracując z rozmaitymi instytucjami (m.in.: Instytut Pamięci Narodowej, Książnica Podlaska, Muzeum Pamięci Sybiru, Pogotowie Opiekuńcze w Białymstoku). Jest prezenterem muzycznym w autorskiej audycji hiphopowej „HOT 87,7 FM” w Radiu Akadera. Od maja tego roku promuje swój najnowszy album zatytułowany „Koty widzą w nocy”.

MAXIM

1. MAXIM - Koty widzą w nocy
2. MAXIM - Nowy pusty pokój
3. MAXIM - OFFroad
9. Sasi

Sasi - Ewa Onacewicz

Sasi, czyli Ewa Onacewicz to ubiegłoroczna finalista Niebieskiego Mikrofonu. Oto jak sama podsumowuje miniony rok:

„W 2024 roku rozpostarłam swoje muzyczne skrzydła. Moja piosenka "Karma" zajęła 8. miejsce w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizji 2024 (Co uważam za ogromny sukces, szczególnie dla niezależnej artystki). Zaraz po tym wystąpiłam podczas finału zeszłorocznej edycji Niebieskiego Mikrofonu na scenie Polskiego Radia Białystok. Pierwszy raz w życiu brałam udział w takim koncercie, takim z prawdziwego zdarzenia. Co więcej? Kilka koncertów za mną. A także kilka, a dokładniej dwie słowiańsko-polsko-folkowe piosenki: "Czerwone jabłuszko" i "Dzikie róże" dołączyły do mojego repertuaru, a także zagościły na antenie Polskiego Radia Białystok. Trzeci, owiany tajemnicą utwór, tworzony w poczcie czoła i zawziętości przez pół roku już jest tuż, tuż, na horyzoncie. Codziennie, sumiennie wdrażam swój plan podbijania polskiej sceny muzycznej i chyba nawet zaczyna działać.”

Sasi

1. Sasi - Czerwone jabłuszko
2. Sasi - Dzikie róże
3. Sasi - Karma
10. Szczytek

Marcin Szczytko (Szczytek) – wokal, produkcja, realizacja
Damian Bogdanowicz - hypeman

Szczytek, czyli Marcin Szczytko jest producentem i wokalistą, a jego twórczość oscyluje głównie wokół hip-hopu/rapu. Oto, co mówi o swojej muzycznej pasji:

„Poprzez muzykę staram się wyrażać aktualne emocje i wizje – często spontanicznie i nieprzewidywalnie, bez trzymania się sztywnych ram gatunkowych. Bardzo lubię mieć wpływ na każdy etap powstawania utworu, chociaż doceniam także wartość współpracy z innymi twórcami. W poprzedniej edycji Niebieskiego Mikrofonu wspominałem, że lubię eksperymentować z brzmieniem. Myślę, że miniony rok może być tego dowodem – otworzyłem się na jeszcze większą różnorodność i trochę inne podejście do dźwięku, niż miałem dotychczas. Przykładem tego jest mój październikowy singiel „BRZYDKIE KACZĄTKO”, w którym usłyszeć można damski wokal - choć podczas nagrań żadna kobieta nie brała udziału. Refren stworzyłem samodzielnie, korzystając z własnego głosu, syntezy dźwięku oraz technologii sztucznej inteligencji. Scena to miejsce, w którym również czuję się swobodnie. W 2024 roku miałem okazję wystąpić na kilku świetnych wydarzeniach, takich jak np.: Muzyczny Białystok (sierpień 2024, Park Planty), support przed Lanberry (wrzesień 2024, Kleosin), mini-występ na charytatywnym koncercie wspierającym schroniska dla psów. Nieustannie dążę do rozwoju i poszerzam swoje horyzonty muzyczne, wierząc, że otwartość na nowe brzmienia to klucz do artystycznego wzrostu.”

Szczytek

1. Szczytek - Brzydkie Kaczątko
2. Szczytek - Niebieski Mikrofon
3. Szczytek - Nieme kino
Wszyscy wykonawcy, którzy zgłosili się do szóstej edycji Niebieskiego Mikrofonu:

HE
Żurkowski
Deluzja
Michał Radzikowski
Zamotani Optymiści
Solitary
ARTUR LESZCZYŃSKI
Eclipsed Lights
Project M2
Junk Hustler
Roman Tkaczyk z zespołem
CHOMMAR
Błękitny Nosorożec
Julita Kaczyńska, Marcin Fabiszewski
Sasi
Waterside
Szczytek
Jarmo
Ania Karolska
Studio Piosenki HDK
Julianna Olańska
Marysia Sawicka
Justyna Rainko
Gpakt
Osyda
…kolej na Łapianki!
bimo
Zerova
MUV
Morisonoff i przyjaciele
Bassolomeo
Postulat
MAXIM
The Rotters
wallflower
MACIEY





Radiowe jury wybrało finalistów 6. edycji Niebieskiego Mikrofonu

Było 36 zgłoszeń, wybieraliśmy spośród 35 kandydatów, mamy 10 finalistów - radiowe jury po półtoragodzinnych, chwilami burzliwych, obradach dokonało wyboru tegorocznych kandydatów do muzycznej nagrody Polskiego Radia Białystok - Niebieski Mikrofon. Listę finalistów opublikujemy o godz. 11:00 w najbliższy piątek, 10 stycznia.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Zadanie komisji nie było łatwe, bo musieliśmy dokonać wyboru spośród 35 wykonawców - jeden zespół odpadł ze względów regulaminowych. Listę finalistów zaprezentujemy oficjalnie w najbliższy piątek, 10 stycznia, po godz. 11:00.

Ostatecznie w wielkim finale zagra dziesięciu wykonawców: dziewięciu wyłonionych przez radiową komisję i zwycięzca konkursu Rockowania, czyli zespół Isaac Goldenberg.

Na razie możemy zdradzić, że mamy wśród nich reprezentantów różnych gatunków muzycznych: piosenkę autorską, pop, rock, rap. Mamy solistów, duety i zespoły. Mamy też wykonawców z różnych części naszego województwa, ale wszyscy mają związki z Podlaskiem.

Wkrótce będzie można oddawać głosy na swoich faworytów, a ich utwory będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Białystok. Ponadto finaliści będą naszymi gośćmi i będą mogli opowiadać o swej twórczości. 

Laureaci obydwu kategorii otrzymają po 5 tysięcy złotych oraz możliwość zagrania koncertu na scenie naszego Studia Rembrandt.

| red: tk, sk