Finaliści edycji 2021


Poznaliśmy finalistów trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zgłosiło się 27 kandydatów, musieliśmy odrzucić 17, bo przyjęliśmy sobie twardą zasadę, że tym razem będzie 10 finalistów, którzy wystąpią w finałowym koncercie" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Znamy już wszystkich finalistów trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Plebiscytu, który ma promować podlaskich artystów i ich muzykę.

Z prawie 30 zgłoszonych wykonawców specjalne jury złożone z dziennikarzy Polskiego Radia Białystok wytypowało 10 najlepszych: Complane, Szeptucha, Studio Piosenki HDK, Seasonal, W Sercu Miasta, Julia Kuzyka, Tutorial, Alicja Grabowska, Miss Nobody oraz Oskar Lasota i Michał Dąbrowski.  

Głosowanie Słuchaczy już się rozpoczęło i potrwa do 6 lutego przyszłego roku. Laureatów wszystkich nagród w plebiscycie Niebieski Mikrofon poznamy podczas finałowego konkursu, który zaplanowany jest na 20 lutego 2022 roku.

Partnerem konkursu jest Województwo Podlaskie.

| red: sk, maj
1. Complane

Krzysiek Murawski – wokal i gitara
Bartek Gwacki – bass
Wojtek Sosiński – perkusja


Zespół Complane istnieje od 2008 r., od początku wierny post grunge’owym korzeniom. Przez te wszystkie lata mieli przyjemność zagrać na wielu koncertach, m.in. w 2009 r. z legendarną grupą Budgie, odwiedzili Ciechan Festival, Rock May Festival, trzykrotnie Rock In Your Face (Ukraina), Unique Rock Festival i wiele innych świetnych miejsc. W 2012 r. ukazała się płyta „Other point of view”. Obecnie, po kilku latach nieco mniej intensywnej działalności i po zmianie kwartetu na najlepszą z możliwych konfigurację czyli trio 😉 pracują nad nowym materiałem, który będzie miał premierę w 2022 r.

COMPLANE
COMPLANE
COMPLANE

1. COMPLANE - Like a rat
2. COMPLANE - Thats what I am
3. COMPLANE - U dont care
2. Szeptucha

Katarzyna Antosiewicz – wokal
Tomek “Cynamon” Kamiński – harmonijka
Paweł “Szucher” Szuszkiewicz – gitara
Piotr Romaniuk – bass
Marcin Mickiewicz – perkusja


Szeptucha – „Uzdrowicielka ludowa oferująca swoje usługi osobom wierzącym w moc jej szeptania.“ Zespół powstał, by leczyć muzyką, zarażać radością oraz przemycać w przystępnej formie tajemnice regionu podlaskiego. Twórczość, balansuje pomiędzy różnymi gatunkami muzyki rozrywkowej, w warstwie tekstowej traktuje o staropolskich tradycjach i wierzeniach, a także o majestacie otaczającej przyrody. Pierwsze próby odbyły się w 2019 roku, by w 2020 ostatecznie wykrystalizować skład, który we wrześniu 2021 roku wydał promocyjny album pod tytułem: "Zamowy", dostępny w Spotify oraz innych platformach streamingowych. W niedalekiej przyszłości zespół planuje wydać album w fizycznej wersji. Piosenka pt. "Szeptanica" kilka dni po premierze dostała się do poczekalni listy przebojów Polskiego Radia Białystok. W kolejnych 4 notowaniach uplasowała się na jej pierwszym miejscu. Wrzesień 2021 roku to również miesiąc premiery multiklipu promującego album. Jest on dostępny w serwisie YouTube.

Szeptucha

1. Szeptucha - Cień
2. Szeptucha - Próg
3. Szeptucha - Szeptanica
4. Szeptucha - Uroki
3. STUDIO PIOSENKI HDK

Julita Chylińska
Maria Sawicka
Renata Tuszyńska


Studio Piosenki HDK działa od 15 lat. W skład zespołu wchodzą młode dziewczyny- muzyczne wychowanki Hajnowskiego Domu Kultury. Część z nich już dawno wyjechała z rodzinnego miasta, jednak z sentymentem dziewczęta wracają do Hajnówki, by uczestniczyć w najważniejszych artystycznych projektach Studia Piosenki. W maju 2021 roku Studio Piosenki nagrało płytę „Hajnówka moje miasto”, która została wydana z okazji Jubileuszu 70-lecia praw miejskich Hajnówki. Na płycie znalazły się utwory grupowe oraz solowe m.in. właśnie absolwentek Studia ( Julita Chylińska, Renata Tuszyńska i Maria Sawicka).
Płyta „Hajnówka moje miasto” tematyką nawiązuje do miasta Hajnówka, ale nie tylko, bowiem teksty piosenek obrazują wyjątkową więź człowieka ze swoją małą ojczyzną, opowiadają o miłości do rodzinnego domu, o wspomnieniach z dzieciństwa, a przede wszystkim ukazują, jak ogromny wpływ na nasze życie ma miejsce, w którym się wychowaliśmy.
Płyta „Hajnówka moje miasto” to emocjonująca podróż po wyjątkowych miejscach naszego regionu wyrażona szczerym słowem i z serca płynącym dźwiękiem.
Opiekunem artystycznym Studia Piosenki HDK jest Marta Gredel – Iwaniuk.
W nagraniach płyty udział wzięły m.in.: Julita Chylińska, Renata Tuszyńska, Marlena Biegluk, Izabela Karczewska, Maria Sawicka, Dorota Sztyler, Zofia Filipiuk, Magdalena Lunda i Aleksandra Wołczyk.
Słowa: Marta Gredel – Iwaniuk.
Muzyka: Przemysław Zalewski, Marta Gredel – Iwaniuk.
Aranżacje muzyczne: Przemysław Zalewski, Kacper Popek.
Realizacja nagrań płyty: Paweł Waśkowski.



Studio_Piosenki_HDK
Studio_Piosenki_HDK Julita Chylińska
Studio_Piosenki_HDK Maria Sawicka
Studio_Piosenki_HDK Renata Tuszyńska

1. STUDIO PIOSENKI HDK - Hajnówka moje miasto
2. STUDIO PIOSENKI HDK - Julita Chylińska - Moje miejsce na tej ziemi
3. STUDIO PIOSENKI HDK - Maria Sawicka - Historii trwały ślad
4. STUDIO PIOSENKI HDK - Renata Tuszyńska - Na brzegu mojego miasta
4. Seasonal

Maciej Sochoń


Maciej Sochoń, czyli Seasonal jest autorem jedenastu albumów długogrających. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat nagrał ponad sto piosenek, które obiły się o najróżniejsze miejsca na świecie. Muzykę, którą tworzy, trudno sklasyfikować gatunkowo. Na pewno jednak można ją zamknąć w sferze twórczości melancholijnej. Balansuje na granicy ambientu, rocka progresywnego, ale też folku czy indie rocka. Z biegiem czasu w jego twórczości odczuć można silną fascynację elektroniką, które w obecnym wydawnictwie jest nieodłączną częścią kompozycji.
Maciej jest autorem tekstów, oraz twórcą muzyki od A do Z. Wszystkie albumy zarejestrował oraz zmiksował samodzielnie w swoim domowym studio.


Seasonal

1. Seasonal - Personal End of the World
2. Seasonal - Silent sacrifice
3. Seasonal - Thing in my veins
4. Seasonal - Vessel
5. W Sercu Miasta (WSM)

Michał "Miszkers" Przybylski
Wojciech "Wojtas" Dembowski – tekst i wokal
Patryk "PAT" Łuczyński - producent


W Sercu Miasta (WSM) to reprezentanci białostockiej sceny Rap. Skład ekipy tworzy dwóch MC's - Miszkers i Wojtas przy współpracy z producentem bitów PATem oraz DJem Fejmem.
Za większość bitów odpowiedzialny jest główny producent PAT. Muzyka na płycie była tworzona również przy pomocy żywej gitary, nadającej albumowi niepowtarzalnego charakteru.
Debiutancki album "24H" ukazał się w 2011 roku i zyskał bardzo pozytywny odbiór. Współpracowali z takimi artystami jak: Hukos, Cira, Słoń WSRH, Fama Familia, Bezczel, Poszwixxx, Jopel, Komar, Vulgorytm, Kriso NON.
Po kilku latach ciszy nadszedł czas na II album, który będzie nosił tytuł "PAKT" i powinien ukazać się na koniec 2021 roku lub na początku 2022.
"PAKT" to płyta dojrzała, skupiona na wysokiej jakości muzycznej, nadal jednak utrzymana w klimacie klasycznego, twardego Rapu. Jest to drugi pełny album uwieczniający dekadę od wydania pierwszej płyty.


                           
W Sercu Miasta (WSM)
W Sercu Miasta (WSM)

1. W Sercu Miasta (WSM) - Architekt losu
2. W Sercu Miasta (WSM) - Choć raz
3. W Sercu Miasta (WSM) - Jedno życie
4. W Sercu Miasta (WSM) - Jestem dla was
6. julia kuzyka

Julia Kuzyka – wokal, muzyka, teksty


julia kuzyka - studentka III roku filologii polskiej (Uniwersytet w Białymstoku) i aktorstwa teatru muzycznego (Policealne Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku). Pisze i komponuje. W następnym roku planuje wydać swój pierwszy w pełni autorski album „blue memories”.

julia kuzyka

1. julia kuzyka - blue memories
2. julia kuzyka - coffee
3. julia kuzyka - harry
4. julia kuzyka - me her
7. Tutorial

Alicja Bączyk – wocal
Adam Jakubik – drums
Jacek Śledziewski – bass
Marcin Kądziela – guitar
Sławomir Śledziewski – keyboards


Zespół w obecnym składzie powstał w 2021. Jest syntezą doświadczonych muzyków grających wcześniej w różnych zespołach regionu oraz osiemnastoletniej wokalistki i autorki tekstów Alicji Bączyk, która wspólnie z kilkoma kolegami z zespołu ma już na swoim koncie udane występy (support) przed koncertami Krzysztofa Krawczyka, Eleni, Vox-u oraz Kasi Kowalskiej. W swojej muzyce Tutorial odwołuje się do najlepszych wzorów polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, swobodnie operując w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Muzyka zespołu charakteryzuje się melodyjnością, bogactwem harmonicznym, oraz rytmicznością z dużą dozą muzycznego eklektyzmu stylistycznego. To wszystko najlepiej wyraża motto zespołu: „Gramy co czujemy, czujemy co gramy”. Obecnie grupa nagrała pierwsze single i pracuje nad materiałem do debiutanckiej płyty.

Tutorial
Tutorial
Tutorial

1. Tutorial - Powidoki
2. Tutorial - Zamęt
3. Tutorial - Sposób na sen
8. Alicja Grabowska

Alicja Grabowska
Rafał Grabowski
Ula Kisiel-Pańko
Paweł Kapica
Tomek Witek
Bartosz Bury


Alicja Grabowska - aktorka, wokalistka, performerka, autorka tekstów, reżyser, autorka projektów z zakresu wielokulturowości Podlasia, creative leader w zespole Chanajki. Absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, WSL w Białymstoku, stypendystka MKiDN. Tworzy projekty z pogranicza kultur i sztuk wizualnych promujące ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, zrealizowane m.in. z grantów Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Najnowsze powstały z fascynacji nurtem tango nuevo oraz electrotango i są poszukiwaniem alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu. Łączą je z muzyką elektroniczną oraz autorskimi tekstami nadającymi uniwersalny, świeży kontekst wypowiedzi. Jej projekt BIAŁOSTOCKI zrealizowany został w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych w kategorii Muzyka. Jest kontynuacją wieloletnich poszukiwań i sięga do twórczości urodzonego w Białymstoku, jednego z największych kompozytorów muzyki Dwudziestolecia, Z. Białostockiego i jego żony Z. Białostockiej. W narracji wizualnej artystka chętnie sięga po tematykę ochrony dziedzictwa architektonicznego Białegostoku (m.in. Nora Neybilet w jedną stronę). Współpracuje m.in. z Operą i Filharmonią Podlaską, Śląską Orkiestrą Symfoniczną, Chórem Chłopięcym Jacka Sykulskiego, Wojciechem Mrozkiem, Ihorem Lomahą, Trio Jazzowym J. Wrombla, Yaronem Gershowskym (Manhattan Transfer) Jarkiem Tioskowem (Kasa Chorych), Ulą Kisiel-Pańko (AluBambuPikczu), Pawłem Kapicą (NeoQuartet), Michałem „Cirą" Cirukiem, Elżbietą Kozłowską-Świątkowską.

Alicja Grabowska foto J. Polivko
Alicja Grabowska foto A. Górski
Alicja Grabowska foto A. Górski

1. Alicja Grabowska - Każdy marzy o miłości
2. Alicja Grabowska - Kto usta twe całował
3. Alicja Grabowska - Miłość i złoto
4. Alicja Grabowska - Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie
9. Miss Nobody

Monika Godlewska-Zimny
Paweł Zimny
Jakub Totczyk
Piotr Święcki


Miss Nobody to nowe zjawisko na podlaskiej scenie muzycznej. Zespół w obecnym składzie tworzy od ponad roku. Wcześniej znany był pod nazwą Senny Bez. Pierwszym owocem pracy zespołu był wydany 14.02.2021 singiel Lullaby, do którego powstał również teledysk. Zespół w 3/4 pochodzący z Łap, tam również spotyka się na próbach oraz sesjach nagraniowych. Pochodzący z Białegostoku gitarzysta Kuba Totczyk tworzy wspólnie z wokalistką Moniką Godlewską-Zimny duet twórczy zespołu. Ich inspiracje muzyczne sięgają zespołów głównie z lat ’80 i ’90, m.in. The Smiths, The Cranberries, The Cure. Sekcję rytmiczną tworzą Paweł Zimny na perkusji oraz Piotr Święcki na basie. Miss Nobody to przestrzenna, nieco mroczna muzyka z nieoczywistym, poetyckim tekstem, w którym odnajdujemy motywy egzystencjalne oraz transcendentalne, które miały wpływ na nazwę zespołu. Taką właśnie tajemniczą mieszanką Miss Nobody pragnie zafascynować odbiorców. W roku 2021 udało im się dotrzeć do półfinału Rockowań, występowali także na koncertach lokalnych oraz charytatywnych. Obecnie zespół zakończył pracę nad debiutanckim EP i już niebawem ujrzy on światło dzienne.

                           
Miss Nobody
Miss Nobody

1. Miss Nobody - DISSOLVE
2. Miss Nobody - LULLABY
3. Miss Nobody - MOONFLOWER
4. Miss Nobody - MUSE
10. Oskar Lasota i Michał Dąbrowski

Oskar Lasota i Michał Dąbrowski


Oskar Lasota, aktor teatralny i filmowy, student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku. Jest twórcą niezależnych projektów performatywnych oraz miłośnikiem niebanalnych form artystycznych, nieustanie poszukuje w swojej pracy nowego języka lalkowego. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku. Od zeszłego roku buduje swoją karierę za granicami Polski. Jedną ze znaczących dla niego produkcji jest szwajcarski film, w którym zagrał jedną z głównych ról. Film podbił już niemiecki, paryski i włoski festiwal filmowy. Otrzymał nagrodę publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Na co dzień jest pedagogiem białostockiej Pracowni Teatralnej, gdzie prowadzi zajęcia aktorskie, bazując na pogłębianiu samoakceptacji i pomaga uczestnikom odkrywać ich własne, wewnętrzne piękno.
Michał Dąbrowski, absolwent wydziału reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, reżyser, kompozytor i dziennikarz. Wyreżyserował spektakle w znanych polskich teatrach, m.in.: w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie, w Białostockim Teatrze Lalek, w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Był dziennikarzem TVP3 Szczecin, TVP3 Białystok, a od zeszłego roku jest dziennikarzem Bial.DOC. Zrealizował głośny film dokumentalny o znęcaniu się nad zwierzętami "Wielka Polska Sadystyczna". Obecnie jest również reżyserem reklam oraz teledysków i kompozytorem muzyki. Jest wiceprezesem Fundacji Teatr Palace.


                           
Oskar Lasota, fot. Krzysztof Gniedziejko
Michał Dąbrowski, fot. Łukasz Gwara

1. Oskar Lasota i Michał Dąbrowski - HARDE SNY
2. Oskar Lasota i Michał Dąbrowski - KRUCHOŚĆ
3. Oskar Lasota i Michał Dąbrowski - LIST
4. Oskar Lasota i Michał Dąbrowski - JEŚLI WYŁONI SIĘ Z MGŁY